Markery Copic nie są tanie, dlatego wiele osób wstrzymuje się z ich kupnem. Na szczęście istnieje wiele innych wysokiej jakości markerów, które mogą być świetną alternatywą dla markerów COPIC i kosztować mniej.
Szybka lista – alternatywy dla znaczników COPIC:
- Promarkery
- Prismacolor markery
- Zig markery
- Blick Studio Markery
- Touch Twin markery
- Mepxy markery
- Le Plume
- Tinge markery
- Akwarela
- Malarstwo cyfrowe
Lista alternatyw dla markerów COPIC
1. Promarkery
Promarkery marki Winsor and Newton
- 148 kolorów od intensywnie żywych po subtelne pastele
- Można robić przejścia w kolorze, da się je mieszać, tusz na bazie alkoholu
- Dwie końcówki, jedna szeroka, i druga cieńka do rysowania detali
- Wysokiej jakości końcówki zapewniają równomierne krycie bez smug
- Wszechstronny: można go stosować na innych powierzchniach, takich jak szkło, plastik i drewno.
Koszt: Jeden zestaw 6 markerów (Promarkery 6 kolorów) może kosztować około 50 złotych
*w porównaniu zestaw 6 markerów Copic sięga srogo ponad 100zł.
Główną różnicą pomiędzy Copiciem i Promarkerem jest to że Promarkery są “jednorazowe”, podczas gdy dla Copic można dokupić tusz i uzupełnić marker.
Drugą rzeczą która odróżnia te markery są końcówki. Obydwa markery mają dwa rodzaje końcówek (szeroka i cieńka). Jednak najpopularniejszy rodzaj Copic (Copic Sketch) posiada końcówkę w posiaci pędzla, która jest lekko elastyczna, dzięki czemu świetnie nadaje się do mieszania warstw kolorów, natomiast Promarkery mają małą, twardą końcówkę, która się nie wygina.
*Jeśli potrzebujesz markerów z końcówką pędzelkową, Winsor i Newton mają również w ofercie całą osobną linię markerów z takimi końcówkami -> Brushmarkery.
Jedną z głównych zalet Promarkera jest to, że ich tusze ogólnie dają solidniejsze, intensywniejsze krycie. Wydaje się też, że w użyciu wytrzymują znacznie dłużej niż markery Copic.
Niestety Promarkery nie oferują wkładów z tuszem, więc jeśli wiesz, że będziesz często używać markerów, może to być wadą, ponieważ taniej jest kupować wkłady niż pojedyncze markery. Tusze mieszają się również inaczej niż w przypadku Copic – są intensywniejsze nie można uzyskać takiego samego efektu nakładania i mieszania warstw, jaki można uzyskać w przypadku Copic.
Więcej o Promarkerach możesz dowiedzieć się tutaj:
2. Prismacolor
Prismacolor oferuje szeroką gamę kredek, markerów, grafitów, pasteli, zestawów i akcesoriów.
Istnieje kilka lini markerów z różnymi końcówkami: Premier Chisel, Premier Brush, Premier Illustration Markers, Scholar Brush i Scholar Brush Markers (na bazie wody). Firma Prismacolor stworzyła także zestaw markerów Premier Grey.
Markery Prismacolor są na bazie alkoholu (z wyjątkiem markerów Scholar).
KOSZT: Zestaw 12 markerów udało mi się znaleźć za 120 zł.
– Intensywne kolory
– Tańsza alternatywa
– Markery dwustronne: Chisel/Fine lub Brush/Fine
– Większe końcówki, większe zbiornik na tusz
– Okrągły korpus sprawia, że wygodnie trzyma się je w dłoni
Minusy:
– Nie nadaje się do ponownego napełniania
– końcówki szybko ulegają zużyciu
Wiele osób narzeka, że kolory są ładne, ale ich mieszanie wymaga dużo więcej pracy.
3. Markery Kuretake Kurecolor
Markery Zig są tworzone przez firmę Kuretake Zig. Kuretake Zig opracował wiele różnych linii markerów: Fabricolor, Illumigraph, Painty FX, Painty Twin, Posterman Dry Wipe, Posterman Waterproof, Posterman Wet Wipe, Woodcraft, Woodcraft Stain
Krótko o linii Twin:
Kurecolor Twin S to system profesjonalnych markerów o dwóch końcówkach w 135 kolorach + blender bezbarwny, produkowane w Japonii. Dostępne tusze uzupełniające dostęne są we wszystkich kolorach, końcówki wymienne oraz końcówki dodatkowe, których nie ma normalnie w zestawie (kaligraficzne, pędzelkowe, supercienkie, sprzedawane pojedynczo). Kuretake Kurecolor Twin S to doskonałe narzędzie do projektowania, architektury, mody, projektowania wnętrz, rysunku, mangi i komiksów.
Koszt: Pojedynczy marker można już znaleźć za ok 13 zł.
Zalety:
- Te markery wyróżniają się od innych zgromadzonych tu alternatych przede wszystkim możliwością ich ponownego napełnienia,
- Duzy wybór kolorów, można kupować pojedynczo
- jest możliwość dokupienia bezbarwnego markera, który pozwoli Ci na zacieranie granic kolorystycznych
Wady:
- Naklejka na markerach mająca sugerować kolor dość mija sięz rzeczywistością. Faktyczny kolor markerów jest znacznie ciemniejszy i intensywniejszy.
- dość sztywne końcówki, mieszanie kolorów na kartce jest znacznie trudniejsze niż w przypadku Copiców.
Ogólnie, można je z powodzeniem łączyć z Copic Markerami, ich tusz ma podobny skład i daje się mieszać kolory na kartce obu tych marek razem.
4. Markery Blick Studio
Markery Dick Blick Studio Brush to dwustronne markery na bazie alkoholu, z jednym końcem zakończonym ściętą, szeroką końcówką (chisel), a drugą do rysowania detali. Obydwa końce są wyraźnie oznaczone ikoną graficzną ułatwiającą ich rozpoznanie. Dostępnych jest tylko 95 kolorów i bezbarwny blender, z czego 24 to szarości. Plastikowe zamknięcia mają unikalny otwór, który ułatwia ich chwytanie i ściąganie.
KOSZT: $2.29-$2.99 za marker
– Dostępne do kupna pojedynczo lub w zestawach do 48 markerów
– 95 dostępnych kolorów + bezbarwny blender
– dwie końcówki
– Ich kolory i intensywność są bardzo podobne do Copic markerów
Minusy:
– Nie nadaje się do ponownego napełniania
– Nie można wymienić końcówek
Poniżej jest przykładowa praca artysty o pseudonimie “Kiriska”, jeśli znasz angielski to możesz zagłębić się w cały artykuł poświęcony tym markerom napisany przez Kiriskę -> Review: Blick Studio Brush markers
Autor: Kiriska
5. Markery Touch Twin
Markery Touch Twin posiadają profesjonalny tusz na bazie alkoholu. Dzięki niemu możemy swobodnie pracować na wydrukowanych pracach i pokryć je kolorem bez obawy że coś się rozmyje.
Po zużyciu markera możemy go wypełnić tuszem uzupełniającym. Każdy z markerów posiada dwie osobne końcówki, z jednej strony cieńką pędzelkową końcówkę, a z drugiej ściętą końcówkę o średniej szerokości, co pozwala na wykorzystanie markerów w wielu różnych technikach.
– Ergonomiczna obudowa zapewniająca doskonały chwyt w dłoni
– Końcówki dwustronne: pędzelkowe i szerokie ścięte o średniej szerokości
– Doskonały system kontroli przepływu tuszu, który gwarantuje czyste pociągnięcia bez smug i zacieków
– Wymienne końcówki i możliwość uzupełnienia tuszu (96 kolorów)
6. Markery Mepxy
Tusze Mepxy są transparentne, więc nakładając kolor na rysunek nie zakryjemy nimi lineartu. Można nakładać na siebie różne kolory warstwami lub je mieszać aby uzyskać efekty 3D i subtelne cieniowanie. Dwustronne markery dostępne są w dwóch wersjach.
The Brush Marker:Marker ten ma niezwykłą końcówkę pędzla, która w dotyku przypomina pędzel, a na drugim końcu ma końcówkę szeroką, ściętą.
The Design Marker: Do prac szczegółowych, ma cieńką końcówkę lub końcówkę szeroką.
7. Marvy Le Plume
Seria Le Plume stworzona przez Uchidę, posiada końcówkę pędzelkową o wszechstronnym zastosowaniu w rysunku. Uchida ma w swojej ofercie markery na bazie alkoholu oraz wody. Polecane są głównie do tworzenia komiksów, mang, ilustracji, projektów mody, szkiców przyrodniczych, portretów. Świetnie sprawdzą się do ozdabiania ręcznie robionych kartek okolicznościowych, etykiet, biletów, scrapbookingu. Wśród kolorów można znaleźć kilka odcieni koloru cielistego, co jest niezwykle przydatne dla artystów używających pisaków do portretów i prac mangowych. Długopisy na bazie atramentu są szybkoschnące i trwałe. Końcówka pędzla charakteryzuje się solidnością i precyzją. W ofercie dostępny jest także blender, dzięki któremu kolory będą się jeszcze lepiej mieszały. Blender ułatwi także tworzenie tonalnych przejść kolorystycznych.
Seria pędzli Le Plume firmy Marvy zapewnia dobrą jakość w niskiej cenie.
Cena marker $2.99
- Nie nadaje się do ponownego napełnienia
- Niewymienne końcówki
8. Markery Tinge
Sam marker jest również bardzo podobny do markerów Copic Art, jest dwustronny, kolor i kod koloru znajdują się również na zamknięciach pisaków. Markery Tinge są dobrej jakości i będą doskonałym dodatkiem do Twoich przyborów plastycznych, niestety nie mają tak dużego wyboru kolorów jak w przypadku innych markerów i nie są łatwo dostępne w sklepach.
Bezbarwny blender marki Tinge jest uniwersalny, więc można go używać z markerami innych marek, jednak nałożenie zbyt dużej ilości blendera może zrujnować rysunek.
9. Akwarela
Oto kolejna alternatywa dla markerów Copic, jednak nie jest to kolejna linia markerów produkowanych przez konkurencję Copic.
Przy właściwym użyciu akwarele pozwalają uzyskać efekt podobny do używania markerów Copic.
10. Malarstwo cyfrowe – brushe inspirowane markerami
*rysunek przedstawiający brushe Radka Broza “Procreate Alcohol Markers & Papers by RadekBroz“
Jeżeli posiadasz tablet graficzny lub iPada, masz jeszcze jedną alternatywę – pobranie pędzli imitujących markery. Dzięki odpowiednim narzędziom i pewnym umiejętnościom możesz stworzyć dzieła sztuki, których nie będzie można odróżnić od ilustracji stworzonych prawdziwymi markerami Copic!
Ta alternatywa ma jedną ogromną zaletę -> kupujesz pakiet pędzli raz i to wszystko.
Nie ma potrzeby kupowania nowych markerów, aby uzupełnić paletę kolorów, nie ma potrzeby kupowania wkładów. Używając cyfrowego oprogramowania do rysowania, zyskujesz drugą (nie tak oczywistą) zaletę -> możesz cofnąć swoje błędy w rysowaniu.
Inne częste pytania:
Oto kilka ważnych pytań, na które chciałbym odpowiedzieć w artykule:
Czy można mieszać markery Copic z innymi markami?
Tak. Bezbarwnego blendera Copic można używać z oryginalnymi markerami Blick Studio i odwrotnie, a markerów Blick i Copic można używać razem. Blender Blick’a radzi sobie trochę lepiej z markerami Blick niż z Copic Blenderem, ale może to też wynikać z różnicy pomiędzy końcówkami tych dwóch blenderów.
Jaka jest różnica pomiędzy markerami Copic i Prismacolor?
Markery Copic lepiej się ze sobą łączą, a markery Prismacolor mają tendencję do bardzo dobrego nakładania się na siebie.
Większość artystów twierdzi, że markery Copic są lepsze, ale Prismacolors też mają mnóstwo fanów.
Jeśli jesteś początkujący, zaleca się rozpoczęcie od Prismacolors, ponieważ są one nie tylko tańsze, ale także mają dobrą jakosć, szczególnie dla początkujących. Poza tym są trwałe i nie wysychają szybko.
W porównaniu do markerów Copic, markery Prismacolor nie nadają się do ponownego napełniania i nie ma możliwości wymiany końcówki. Ponadto ma nieprzyjemny zapach (częsta skarga, przez wielu opisywany jako „śmierdzący”). Ponadto markery Prismacolor nie mają tak wielu opcji kolorystycznych, jak markery Copic.