W tym artykule postanowiłam przyjrzeć się kolorom skóry oferowanym przez Copic.
A dokładniej – jakie kolory są dostępne, jak osiągnąć odowiedni efekt z markerami, i jak sobie poradzić z kolorowaniem ciemnej skóry.
Natknęłam się kiedyś na artykuł o kolorze “nude” który już poruszał ten problem, a skłonił mnie do dalszych rozmyśleń. Myślę że można uznać go za to jeden z kolorów który jest postrzegany inaczej zależnie od środowiska w którym ktoś się obraca. Dla nas, jest od bardzo jasnym różem/beżem, podczas gdy dla osób z krajów bardziej na południe to już kolor wchodzący w brzoskwiniowy. Dla osób o ciemnej skórze pojawiają się natomiast produkty w brązie z nazwą “dark nude”.
Kupując przybory artystyczne zawsze był problem z tym kolorem, była to przeważnie kredka jasny beż, i trzeba było ratować się brązową kredką gdy się kolorowało skórę. Dlatego postanowiłam pogrzebać, i zobaczyć jak radzą sobie artyści kolorując skórę markerami, i jakie kolory “nude” w ogóle są dostępne dla użytkowników markerów Copic.
Copic Markers 6-Piece Sketch Set, Skin Tones I
Markery: Copic Sketch,
Ilość: 6 markerów
Tusz: na bazie alkoholu – permanentny and nie toksyczny.
Numery kolorów markerów w zestawie: E00(Cotton Pearl), E11 (Barley Beige), E13 (Light Suntan), E15 (Dark Suntan), E18 (Copper), R20 (Blush)

Copic Sketch to markery z wymiennymi końcówkami, niezwykle wysokiej jakości i jedne z najlepszych do blendowania – kiedy przeglądasz recenzje Copic Sketch, często wymienia się to jako największą zaletę, wraz z końcówkami pędzla. Ponadto ich zbiorniczek na tusz jest większy niż markerów z innych linii Copic.
Brak innych odcieni skóry w estawach Copic może być frustrujący dla niektórych artystów, dlatego wspomnę, że w tym zestawie można używać technik nakładania warstw, aby tworzyć dodatkowe odcienie. Ponieważ Copici są na bazie alkoholu, możesz ich używać do nakładania kolejnych warstw koloru bez obawy o podarcie papieru.
Ostrzeżenie: jeśli naciśniesz Copic trochę za mocno (nie potrzeba do tego wiele siły), wyleci więcej tuszu niz normalnie, dlatego miej to na uwadze aby przypadkiem nie zniszczyć swojej pracy. Sugeruję, aby najpierw wypróbować markery na czystym papierze, przed kolorowaniem rysunków.
Jako wadę wiele osób podaje, że ceny markerów Copic są bardzo wysokie. Rzeczywiście, kupując swoje pierwsze markery Copic, będziesz musiał wydać trochę pieniędzy. Jednakże Copics mają wkłady i wymienne końcówki są wysokiej jakości i łatwo się blendują, dzięki czemu na dłuższą metę są tańsze w porównaniu do innych markerów które trzeba kupować pojedyńczo.
Jak kolorować skórę markerami Copic
Kiedy zbierałam informacje na temat kolorów skóry oferowanych przez Copic Markers, znalazłam film na YouTube stworzony przez artystę Odunze Oguguo, znanego jako „Whyt Manga”. To doświadczony artysta, twórca serii komiksów „Apple Black” i jeden ze współzałożycieli Saturday-AM.
Na nagraniu pokazuje swoją technikę kolorowania przy użyciu markerów (tych ze wspomnianego zestawu wyżej) i wyjaśnia proces + daje kilka wskazówek, jak kolorować skórę Markerami Copic.
Jeśli obejrzałeś film, pewnie zauważłeś że zanim Oduzone zaczął kolorować to najpierw stworzył sobie podglądowy arkusz – paletę kolorów, aby ułatwić sobie decyzję jakich markerów powinien użyć.
Zrobił też jeszcze jedną ważną rzecz zanim zaczął kolorować pracę – na zbędnej kartce odsączył nadmiar tuszu z markera. Lekko dotknął końcówką papieru, niby błahostka, ale pozwoli wam to uniknąć katastrofy, gdzie kolor trafił w miejsce gdzie nie powinien.
Kolejnym artystą używającym markerów Copic do kolorowania skóry, którego znalazłam na Youtube, jest “ActionHankBeard“. Potrafi tworzyć komiksowe rysunki stylizowane, a także hiperrealistyczne portrety. I to właśnie zwróciło moją uwagę – realistyczne portrety ludzi, poniważ nie byłam świadoma że markerami Copic da się się uzyskać tak świetny efekt, zwykle napotykam tutoriale o kolorowaniu postaci w stylu komiksowym/ mangowym.
ActionHankBeard ma też nieco inną technikę kolorowania – dodatkowo wykorzystuje inne materiały artystyczne do dopieszczania swoich dzieł (a które są tworzone głównie z pomocą markerów Copic) – np. kredki (używa białej kredki do tworzenia delikatnych refleksów na włosach i skórze).
Używa on też innych kolorów niż te z wymienionego zestawu. Na szczęście markery Copic można kupoważ pojedynczo, i nabyć te które dokładnie potrzebujemy.
Numery kolorów markerów używanych do kolorowania skóry, ust i zębów: E50 E42 E43 E31 E33 E02 R00 R01 R11 YR01 V91 V95 RV32 R32 R20
*Powyżej podlinkowałem numery Copic Markers użyte w nagraniu do odpowiednich stron, więc jeśli ich potrzebujesz, możesz sprawdzić ceny.
Jak widać ActionHankBeard nie używa tylko jednego markera, ale wielu różnych markerów o różnych tonach.
Info dla początkujących: Chcę także zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy, które będą bardzo przydatne dla osób, które dopiero rozpoczynają naukę rysowania/malowania.
Dobrej jakości materiały artystyczne to nie wszystko, i jeśli nie posiadasz podstawowej wiedzy z zakresu teorii koloru, cieniowania i anatomii człowieka, będziesz mieć problemy z rysowaniem portretów.
ActionHankBeard rozumie te zasady, i można to zauważyć w jego procesie tworzenia – nie używa tylko jednego koloru. Używa wielu, nie tylko tych nazywanych “nude”, ale innych kolorów jak róż (do cieniowania policzków) i żółtego do pozostałej części twarzy.
Kolejną ważną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest to, że do cieniowania nie używaod razu ciemnych kolorów. Raczej cieniuje swoje prace, przechodząc stopniowo od jasnych kolorów – następnie dodając bardziej nasycone tony – aż do bardzo ciemnych kolorów na końcu.
Jak kolorować ciemną skórę markerami Copic
Szukałam markerów Copic do kolorowania ciemnych odcieni skóry i tutoriali. I znów natknęłam się na prace ActionHankBeard – ma on kilka świetnych filmów przedstawiających proces kolorowania ciemnych modeli.
Proces jest podobny do tego opisywanego wyżej (zaczyna od kolorów bardzo jasnych – po nasycone – a na koniec dodaje ciemne cienie).
Główną różnicą jest oczywiście wybór kolorów. Jednak nadal widać zasadę doboru różnych tonów do okolic twarzy – na czole jest więcej odcieni żółtawych; środkowa część (policzki, nos) wjest bardziej czerwonawa; i na koniec podbródek – zastosowano W10 “Ciepły szary”, tworząc mniej nasycone kolory (niektórzy artyści używają niebieskich kolorów do cieniowania podbródka).
Podsumowanie
Jeśli planujesz nabyć markery Copic i szukasz czegoś do kolorowania skóry swoich komiksowych postaci/w stylu mangi, to zestaw Copic Markers 6-Piece Sketch Set, Skin Tones I będzie absolutnie wystarczający.
Jeśli jednak szukasz zestawu markerów do rysowania semi-realistycznych lub hiperrealistycznych portretów, będziesz musiał osobno zaopatrzyć się w pojedyncze, określone kolory (sprawdź szczegóły pod filmami) i samodzielnie skompletować zestaw. Szczególnie jeśli portrety będą dotyczyły ciemnoskórych osób, Markery Copic mają bardzo dużo kolorów i tonów odpowiednich do malowania ciemniejszej karnacji, problem w tym, że nie mają konkretnego zestawu dedykowanego wyłącznie ciemnym kolorom “nude”.
Artyści wymienieni w tym artykule:
Whyt Manga – sprawdź kanał Youtube (świetne tutoriale i filmy dla artystów zainteresowanych rysowaniem komiksów)
ActionHankBeard- sprawdź kanał Youtube (szczerze polecam jego tutoriale dotyczące rysowania portretów)