Zmywalne Markery – Porady i Lista

Szukasz czegoś, co tymczasowo ozdobi Twoje kieliszki na imprezie? A może chcesz udekorować okna na Święta? A może po prostu potrzebujesz czegoś do pisania na szklanej tablicy i co można łatwo to zmyć?

Jeśli tak, sprawdź tę listę zmazywalnych markerów do pisania na szkle, oknach i lustrach!

Markery zmazywalne na sucho i mokro

Zbierając tą listę patrzyłam głównie na markery które piszą na szkle, ale można je wykorzystać także na innych powierzchniach, do zrobienia tymczasowych ozdób i napisów. W sklepach  można znaleźć  kilka rodzajów markerów zmazywalnych – te które można zetrzeć na sucho, i te do których potrzeba nasączonej ścierki. Różnią się one rodzajem tuszu.

Markery do zmazywania na sucho – tusz można łatwo wytrzeć za pomocą gąbki do tablic lub kawałka materiału
Markery do zmazywania na mokro – pisaki które wymagają użycia nawilżonej ścierki by je całkiem zetrzeć , wykorzystują pastę zamiast tuszu na bazie alkoholu, co sprawia, że są bardziej trwałe niż te pierwsze markery.
Markery kredowe – zamiast tuszu na bazie alkoholu zawiera wodę i tusz pigmentowy. Łatwe do usunięcia za pomocą szmatki. *uważaj przy zakupie markerów do tablic, niektóre markery kredowe są przeznaczone tylko do szklanych/ gładkich tablic, usunięcie ich z  matowych tablic o porowatej powierzchni jest bardzo trudne.

Zanim ich użyjesz:

Przed pierwszym użyciem niektóre markery należy “przygotować”. Potrząsaj markerem przez około 30 sekund, następnie zdejmij zakrętkę i pompuj końcówkę dociskając do kartki. Po chwili przyciskania końcówki markera do kartki powinieneś zobaczyć jak kolorowy tusz wnikaja w końcówkę. Tak “przygotowany” marker jest gotowy do użycia.

Chalkola ma fajny tutorial, w którym pokazuje, jak przygotować markery Chalkola. Te same zasady można zastosować do innych markerów:

Uwaga:

Zawsze wykonaj test na zbędnej kartce albo niewidocznym miejscu przed użyciem markerów na całej powierzchni

– Niektóre markery (nawet jeśli są sprzedawane jako „super łatwe do czyszczenia”) mogą być trudne do zmycia z niektórych powierzchni. Ze szkłem zwykle nie ma problemów, ale często spotykałam się z komentarzami dotyczącymi innych powierzchni (głównie tablic).
Przetestuj marker kredowy na małej części. Odczekaj dwie minuty, a następnie wytrzyj suchą szmatką. Jeśli pozostanie ślad, oznacza to, że powierzchnia jest porowata i tusz markera jest zbyt trwała na tą powierzchnię.

Na końcu artykułu znajdziesz kilka wskazówek, jak usunąć ślady markera, jeśli ciężko Ci go zmyć.

 

Lista usuwalnych markerów

Poniżej znajduje się lista zmazywalnych markerów, które można wykorzystać do pisania po szkle czy innych gładkich powierzchniach. Kolejność jest losowa.

1. Expo Dry Erase Markers

Często wykorzystywane są przez nauczycieli na lekcjach do pisania po tablicach magnetycznych i tablicach szklanych. Ich główną zaletą jest to, że są bardzo łatwe w zmywaniu i mają nieco grubszą końcówkę niż inne markery, co sprawia, że pismo jest łatwiejsze do odczytania dla uczniów.

Najmniejszy, „standardowy” zestaw zawiera 4 kolory: czarny, niebieski, czerwony i zielony. Istnieje możliwość zamówienia większych zestawów, w innych kolorach (np. pomarańczowy, fioletowy, brązowy). Tusz ma słaby zapach, a markery mają grubszą końcówkę (Expo oferuje również zestawy z innymi końcówkami “Bullet” i “Fine”).

Należy pamiętać, że te markery są transparentne, dlatego nie polecam ich do dużych napisów na oknach, przez które prześwituje słońce. Chyba, że zależy Ci na uzyskaniu efektu „witrażu”. Wyglądają całkiem OK na ceramice i szkle – zerknij na ten fajny eksperyment zrobiony przez Active Littles  aby zobazyć co mam na myśli (użyto tutaj zestawu Ultra Fine Nib Expo):

 

2.  Pilot V Board Master

Check out the price

Alternatywna markerów Expo. Ich główna zaleta jest że można je ponownie napełnić, i są ponad 90% zrobione z materiałów pochodzących z recyklingu.
Ponadto, ich obudowa jest przejrzysta, wiec można zobaczyć ile tuszu obecnie jest w zbiorniczku.

*Te markery są reklamowane jako markery przeznaczone specjalnie do tablic magnetycznych suchościeralnych, ale dobrze sprawdzają się na tablicach szklanych. Pojawiają się opinie, że zielony kolor jest trochę za jasny (nie ma wystarczającej ilości pigmentu) dla tablic szklanych i przez to trudny do odczytania z większej odległości.

Info: należy zakupić wkłady uzupełniające osobno

 

3. Chalkola – Liquid Chalk Markers

Chalkola to marka skupiająca się głównie na markerach. Mają w swojej ofercie również tablice kredowe, farby, płótna, jednak najbardziej rozbudowaną kategorią są markery, a dokładniej markery kredowe.

Mają mnóstwo różnorodnych kolorów i markerów z różnymi końcówkami. Mają też markery suchościeralne, stworzone specjalnie do tablic suchościeralnych i szklanych, ale jest jeden zestaw, który przykuł moją uwagę. To ten zestaw:

– Liquid Chalk Markers & Metallic Colors 

Znalazłam je szukając pisaków, które idealnie sprawdzą się do tymczasowego ozdobienia kieliszków do wina, kubków do kawy, szyby w oknach i plastiku.

Dość łatwo schodzą ze szkła po wytarciu suchym ręcznikiem. Metaliczne kolory w tym zestawie wymagają odrobiny wody, aby można je było łatwo usunąć. Tusz jest nietoksyczny (na bazie wody) i ma słaby zapach.

Powodem, dla którego je tutaj wymieniłam są ich żywe kolory i podwójna, odwracalna końcówka. Wyglądają niesamowicie, szczególnie na ciemnej powierzchni – kolory są jasne. Przedstawiony tutaj zestaw ma 16 kolorów, ale Chalkola oferuje również zestaw 40 kolorów! Widziałam niesamowite dzieła sztuki na oknach, samochodach i lodówkach, a kolor zawsze był żywy.

Źródło: Chalkola’s Instagram

Co do dwustronnej końcówki (okrągłej i ściętej) – końcówkę można wyciągnąć i obrócić. Jest to bardzo przydatne, jeśli chcesz narysować drobne szczegóły. Spotkałam się z opiniami, że te markery mają za małe końcówki do kolorowania dużych powierzchni. I zgadzam się, te markery może nie nadają się do tworzenia ogromnych rysunków na szkle, ale na małych powierzchniach są idealne.
Chalkola oferuje również zestawy o różnych rozmiarach końcówek, od 1 mm do 15 mm (końcówka Jumbo), więc jeśli chcesz rysować na dużej powierzchni, zakup tą która Cię interesuje.

 

Drugi powód, dla którego je tutaj wymieniłam – markerów tych można używać również na szkle, tablicach kredowych i innych płaskich powierzchniach. Ale uważaj, metaliczne kolory mogą być trudne do usunięcia z tablic

UŻYWANIE: Dedykowane są do powierzchni nieporowatych. Markery sprawdzą się na każdej powierzchni, ale są trwałe na powierzchniach porowatych, takich jak papier, tkanina, drewno. Uważaj więc, mogą zostawić ślad i być trudne do zmycia z niektórych tablic kredowych (jeśli są używane na porowatych).

OSTRZEŻENIE:
Widziałam wiele komentarzy, że metaliczne kolory są trudne do usunięcia z tablic – jeśli chcesz ich użyć na tablicy lub innych powierzchniach, lepiej najpierw je przetestuj, zanim stworzysz swoje arcydzieło.

 

4. Markery Posterman KURETAKE ZIG

  • Idealny do malowania na oknach -> na zewnątrz

 

Pozwólcie, że najpierw wyjaśnię: nie są to standardowe, „łatwe do zmycia” markery. Reklamuje się je nawet jako „wodoodporne”. Grzebiąc po internecie natknęłam się na kilka recenzji innych marek od zdenerwowanych klientów. Tusz był w przypadku nnych markerów „zbyt łatwy do usunięcia” –  napisy na szybach zmywane były np. przez poranną rosę. Nie stanie się to w przypadku markerów Posterman.

Rzeczywiście dość długo utrzymują się na szkle, i nie zmywają się podczas deszczu – aby je zmyć, trzeba je zetrzeć używając środku do czyszczenia na bazie amoniaku.

Powodem, dla którego je tutaj umieściłam, jest tutorial, który znalazłam podczas zbierania informacji na temat markerów zmywalnych (umieściłam go poniżej). Artysta pokazuje jak rysować na tablicy za pomocą markerów Posterman. Widać tam, że markery Posterman doskonale nadają się do pisania po witrynach sklepowych – napis nie zostanie zmyty przez pogodę.

Większość markerów, które udało mi się znaleźć, ma dość małą końcówkę – oczywiście nie chcę lekceważyć ich jakości, ale jeśli potrzebujesz szybko napisać duże litery/tworzyć duże rysunki na oknie, może to zająć trochę czasu.
Kuretake ma w swojej ofercie markery z szerokimi końcówkami + kilka markerów z NAPRAWDĘ SZEROKIMI końcówkami – nazywają się one Zig Posterman Biggie Markers i wyglądają tak:

(Posterman Biggie 50, żródło: BHMA Limited (youtube channel)

tutorial:

 

5. Arteza Glass Board Dry Erase Markers [odwracalne końcówki]

Zestaw ten przyciągnął moją uwagę również ze względu na wymienne + dwustronne końcówki i pęsety, które znajdziesz w tym zestawie.
Końcówki są wymienne, więc gdy końcówka się zużyje, nie wyrzucaj markera – po prostu załóż nową końcówkę za pomocą pęsety( w zesawie jest 10 dołączonych wymiennych końcówek). Końcówki są dwustronne, można używać końcówki ściętej lub okrągłej.

Markerów Arteza można używać na nieporowatych powierzchniach: białych tablicach szklanych, tworzywach sztucznych. Ich atrament jest nietoksyczny i ma słaby zapach (zgodny z normami AP, ASTM D-4236 i EN71).

W porównaniu do expo, ich tusz ma bardziej nasycony kolor na tablicach i szkle, ale linie są węższe, a tusz trudniejszy do usunięcia (co nie jest zbyt dkorzystne dla nauczycieli używających ich na białych/szklanych tablicach, możliwe że będzie potrzebny środek czyszczący).

* Można ich używać na szybach samochodowych, nie wytrzymają długo w mokrych warunkach.

 

6. Wine Glass Markers – markery do kieliszków

 

Oryginalne markery do kieliszków do wina mają 5 różnych metalicznych kolorów (złoty, srebrny, fioletowy, czerwony i zielony). Idealne do ozdabiania i etykietowania kieliszków do wina  (fajny pomysł: można nimi pisać życzenia urodzinowe lub gratulacje na butelkach wina).

Atrament łatwo się zmywa. Jeśli będziesz miał jakieś trudności, mydło i woda usuną je ze szyby. Przed nalaniem napoju odczekaj 1-3 minuty, aż tusz całkowicie wyschnie.

* Ponieważ tusz jest na bazie wody, atrament zejdzie po pocieraniu palcami, jednak jeśli go nie dotkniesz, pozostanie nienaruszony. Sugeruje się, aby napełnić szklankę tylko do połowy i pisać na górnej części szklanki. Jeśli piszesz na szkle gdy jest suche i ma temperaturę pokojową, wszystko powinno być w porządku.

 

7. Zmywalne markery kredowe: Pens by Stationery

Markery kredowe w płynie można usunąć mokrą ścierką. Świetnie nadaje się do szkła (okna i lustra), tablic, znaków i nieporowatych tablic
Mają okrągłą końcówkę o średnicy 3 mm i żywe kolory.

Aby z nich skorzystać należy mocno potrząsać markerem przez 10 sekund. Następnie kilkakrotnie dociśnij końcówkę do jakiegoś papieru, dociśnij kilka razy, aż tusz zejdzie do końcówki.

* nie nadaje się do tablic porowatych.
Szukając informacji na ich temat, spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami. Oczywiście, zdarzały się negatywne opinie, ale były one pisane przez klientów, którzy nie zapoznali się z opisem produktu i używali ich na porowatych powierzchniach (a potem narzekali, że tych markerów nie da się usunąć).

Nie ma problemu z użyciem ich na szkle, kolory są żywe i nieprzejrzyste na szybie.

 

8. Chalktastic

Chalktastic to marka oferująca p markery z płynną kredą. W tym zestawie oferują osiem żywych, neonowych kolorów z nietoksycznym, bezwonnym tuszem.
Firma oferuje 90-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, a także odpowiada na recenzje/komentarze, jeśli ktoś ma problemy z ich produktem (na amazonie).

Mają one odwracalne końcówki (ścięta i okrągła końcówka – wystarczy wyciągnąć końcówkę z markera i odwrócić ją). Atrament jest łatwy do wytarcia z luster, szkła i innych podobnych (płaskich) powierzchni + skóry.

Pojawia się problem z ich zmyciem w przypadku stosowania ich na powierzchniach mających fakturę – zwłaszcza betonowych.
Widziałam recenzję rodziców, którzy dali te markery swoim dzieciom (bo te markery są reklamowane właśnie dla dzieci). Dzieci używały ich do rysowania na chodniku obok domu i rodzice nie byli w stanie całkowicie zmyć rysunków z betonu.

Ponownie ostrzegam więc, podobnie jak innych markerów kredowych w płynie – nie używaj ich na porowatych powierzchniach. Uważaj i przetestuj je na małej powierzchni, zanim użyjesz ich na czymkolwiek innym niż szkło.

Sposób użycia Chalktastic:
Aby ich użyć, wstrząśnij nimi i dociskaj końcówkę przez kilka minut, aż zobaczysz tusz ściekający do końcówki.

Jak usunąć markery ze szkła

Jeśli zwykła nawilżona wodą ściereczka nie działa


1. Sposób

– Pokryj ponownie markerem napis, odczekaj chwilę i spróbuj to zmazać – powinno wystarczyć. Działa także w przypadku omyłkowego użycia markera permanentnego na tablicy suchościeralnej.

2. Sposób

– Użyj płyn do mycia okień i zmyj ściereczką.

3. Sposób

– Zmywacz do paznokci. Wiele z nich zawiera aceton, który jest dość silnym rozpuszczalnikiem. Możesz spróbować namoczyć wacik i spróbować usunąć marker.

4. Sposób

* Aceton lub terpentyna. Używaj ich tylko w ostateczności. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż są one bardzo łatwopalne i mogą uszkodzić powierzchnię, po ich użyciu należy natychmiast umyć ręce wodą (jeśli to możliwe, załóżcie rękawiczki) i nie używać ich w pomieszczeniach zamkniętych (otwórz okna, nie wdychaj oparów).

komentarz:

Na studiach artystycznych używaliśmy acetonu i terpentyny do usuwania farby, która był używana do druku w metalografii (niezwykle trudny do zmycia, musieliśmy go dosłownie zeskrobywać z dłoni szorstką gąbką. Niektóre z nas dla wygody malowały paznokcie na czarno, bo nie udawało nam się całkowicie zmyć tuszu spod paznokci).
Powinieneś być w stanie zakupić aceton i terpentynę na rynkach zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych (np. Castorama)
Terpentyna powinna być dostępna także w sklepach plastycznych, gdyż często wykorzystuje się ją do czyszczenia pędzli w malarstwie olejnym. Możesz otrzymać bezwonną terpentynę (nadal pachnie, ale nie tak mocno jak normalna).

Ponadto, jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś lub nie jesteś uczulony na którąkolwiek z wymienionych substancji chemicznych – NIE DOTYKAJ ICH i poproś kogoś o pomoc.
Mimo że nikt na uczelni nie miał uczulenia na te substancje, nadal mieliśmy bóle głowy spowodowane oparami chemikaliów (słyszałam nawet że ktoś zemdlał bo za długo siedział w pomieszczeniu z tymi oparami) i problemy z uszkodzoną skórą (z powodu ciągłego używania chemikaliów). Nawet jeśli nie masz alergii, ale masz delikatną skórę/jakąś rankę na dłoniach, używanie tych środków bez odpowiedniej pielęgnacji i ochrony może Ci zaszkodzić. Bądźcie proszę ostrożni.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny. Do listy na bieżaco będą dodawane nowe produkty, a także odpowiedzi na często zadawane pytania. Jeśli znacie jakieś fajne markery, które możecie polecić, dajcie znać, chętnie je sprawdzę.
Ponadto, jeśli używaliście któregoś z tych markerów lub znacie jakąś metodę usuwania markerów, tez dajcie mi znać w komentarzach!

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *